Międzyszkolne Jubileuszowe Konkursy Wokalne

Z racji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodząc w naszym kraju ten wyjątkowy jubileusz, w szczególny sposób pochylono się nad pieśnią patriotyczną. Mijająca jesień obfitowała w rozmaite koncerty, festiwale, konkursy. Tych ostatnich nie zabrakło także w naszej dzielnicy. Kilka południowo praskich szkół otworzyło swoje podwoje dla lubiących śpiewać młodych wokalistów. Celem organizatorów było wspieranie uzdolnionych muzycznie uczniów i umożliwienie zaprezentowania ich umiejętności, wspieranie wychowania patriotycznego, przywracanie zbiorowej pamięci niektórych zapomnianych już polskich pieśni patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju, a także utrwalanie pamięci o wydarzeniach, które zmieniły losy naszej Ojczyzny.

• W czterech międzyszkolnych konkursach wystąpiły wokalistki chóru 60tki. Wzięły one udział w następujących wydarzeniach:
  • "Zakazane Piosenki" w Szkole Podstawowej nr 279 przy ulicy Cyrklowej 1, wystąpiły Oliwia Szuba, Marysia Stempowska i Wiktoria Szachsznajder.
  • Tutaj Marysia zdobyła III miejsce, a Wiktoria wyróżnienie.
  • "Międzyszkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych" w Szkole Podstawowej nr 374 przy ulicy Boremlowskiej 6/12, wystąpiła Marysia Stempowska.
  • Tutaj Marysia zdobyła II miejsce.
  • "Praski Konkurs Patriotyczny" w 72 Liceum im. Jakuba Jasińskiego przy ulicy Grochowskiej 346, wystąpiła Wiktoria Szachsznajder.
  • Tutaj Wiktoria zdobyła wyróżnienie stając w równym rzędzie z licealistami :)
  • "Z pieśnią ku wolności" w Zespole Szkół nr 5 przy ulicy Szczawnickiej 1, wystąpiły Marysia Stempowska, Jagoda Bełżek i Wiktoria Szachsznajder.
  • Tutaj ukoronowanie wszystkiego. Śpiewając obok naprawdę bardzo licznej i mocnej konkurencji -
  • Marysia zdobyła I miejsce w kategorii klas 4 - 7, Wiktoria I,
  • a Jagoda III miejsce w kategorii klas 7 - 8.

Jak widać nasze uczennice dały z siebie wszystko, zachwyciły publiczność i zostały docenione przez składy jury. Oczywiście nic samo się nie robi. Sam talent nie wystarczy. Aby odnieść sukces trzeba się natrudzić. Niezbędne są i dobre chęci, i praca. A tych naszym babkom nie zabrakło. Mimo to przed każdym występem, czuły lekką tremę. Onieśmielone występowały na jednej scenie obok wspaniałych młodych artystów, przed profesjonalnym jury, prezentując znajomość pięknego, patriotycznego repertuaru.  Teraz mają za sobą kolejne wokalne doświadczenie, które na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Ponadto, poza oczywistym sukcesem, przeżyły kilka przejmujących lekcji historii.

Dziewczyny, jeszcze raz gratuluję wytrwałości i cierpliwości. Byłyście wspaniałe.

Z serca dziękuję wszystkim trzymającym kciuki, a najbardziej rodzicom, którzy bardzo mocno nas wspierali w konkursowych poczynaniach.

Anna Oleszczuk