100 Lat Sześćdziesiątki

30 listopada 2018 w naszej szkole odbyły się huczne uroczystości związane ze 100-leciem nadania jej numeru sześćdziesiątego. Jednocześnie świętowaliśmy także 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Cała szkoła od września bardzo się do tego przygotowywała. Od kilku tygodni na zewnątrz dostrzec można było afisz informujący przechodniów o naszym wyjątkowym jubileuszu. Przeprowadzono wiele konkursów, wydano kalendarz i numery specjalne gazetek szkolnych "Echo Sześdziesiątki"  1-3 i 4-8. Dzieciaki wykonały plakaty, napisały wiersze i życzenia dla Jubilatki, poznawały jej losy.

W końcu nadszedł wyczekiwany dzień! Pięknie udekorowano wnętrza: biało-czerwone papierowe kwiaty, plakaty namalowane przez uczniów, stare książki o tematyce patriotycznej oraz inne ozdoby wykonane własnoręcznie przez naszych pracowników. Przygotowani, we  wspaniałym, odświętnym nastroju oczekiwaliśmy gości. W powietrzu czuć było podniosły klimat, świąteczną dumę i radość, ale też drobną tremę.

O 8.30 najmłodsi, wystrojeni w studenckie birety, zostali pasowani przez pana dyrektora na pełnoprawnych Uczniów Szkoły Podstawowej nr 60. Po tym ważnym wydarzeniu pierwszaki razem ze swymi wychowawczyniami i zaproszonymi gośćmi udały się na przygotowany przez rodziców poczęstunek i ofiarowany przez dyrektora tort. Pozostali zajęli się ostatnimi przygotowaniami do głównej uroczystości, która miała rozpocząć się wkrótce.

Gdy wybiła godzina 11.30 dwoje uczniów przebranych w mundury z Powstania Listopadowego witało dostojnych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Wśród przybyłych znajdowali się m.in. wiceburmistrz Dzielnicy Praga-Południe, przedstawiciele Biura Edukacji, Wydziału Oświaty, Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty, Kuratorium, Centrum Promocji Kultury, Związków Zawodowych Nauczycieli, Ognisk Pracy Pozaszkolnej, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, Klubu Sportowego "Drukarz", dyrektorzy innych szkół, przedszkoli, emerytowani pracownicy szkoły, starsi i młodsi absolwenci oraz przedstawiciele rodziców, uczniów. Wszyscy otrzymywali kotyliony w barwach narodowych z tarczą szkolną. Wejście uświetniała muzyka na żywo, grana przez pianistkę oraz wiolonczelistę.

Kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu 100-lecia Szkoły była uroczysta akademia. Szczególnie podniosły charakter całemu wydarzeniu nadało wprowadzenie dwóch sztandarów – Szkoły Podstawowej nr 60 im. Powstania Listopadowego i 22-go Szczepu Watra im. Kazimierza Skorupki oraz odśpiewanie 4 zwrotek hymnu narodowego.

Pan dyrektor w swoim wystąpieniu podkreślił, że w życiu każdego człowieka nadrzędne są  trzy wartości: szacunek do samego siebie, miłość do drugiego człowieka oraz prawdziwi przyjaciele. I nie powinniśmy zapominać o tym, że nie do odzyskania są: „czas, słowa i szczęśliwe okazje”.

Po wstępnym przemówieniu nastąpiła seria mów  wygłoszonych przez zaproszonych gości. Jedne wzruszały, tak jak głosy dawnych nauczycieli, inne, bardziej oficjalne, podwyższały rangę święta. Pan dyrektor odczytał także list pana premiera Mateusza Morawieckiego, napisany specjalnie na nasz jubileusz. Pan premier podarował szkole polskie flagi, które wręczono wyróżnionym uczniom.

Po oficjalnych wystąpieniach nastąpiła część artystyczna, przygotowana przez uczniów z klasy 6 i 7 oraz szkolny chór. We wzruszającym  montażu słowno-muzycznym, niezwykle przejęci artyści przedstawili historię szkoły na tle dziejów Rzeczpospolitej. I teksty, i muzyka w magiczny sposób przeniosły zebranych w przeszłość i wprawiły w niekłamaną zadumę.

Jak przystało na urodziny, na salę gimnastyczną „wjechał” wielki tort oświetlony pochodniami.

Po wesołym wyśpiewaniu „KOCHAM CIĘ SZKOŁO”, wszystkich zgromadzonych zaproszono na zwiedzanie oraz  poczęstunek, gdzie nie zabrakło bezalkoholowego, symbolicznego szampana Pikolo, którym wzniesiono toast.

Dziękujemy wszystkim przybyłym na uroczystość Gościom za przyjęcie zaproszenia. Za każde ciepłe słowo, gesty i wyrazy sympatii, za wspomnienia. Jak zawsze takie spotkania wzruszają i pozostają w pamięci.

Bardzo serdecznie dziękujemy  uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy zaangażowali  się w organizację i przebieg obchodów naszego święta. Dziękujemy także naszym sponsorom (Firmom: Grzybki, Sebex, KiHTK, Schär, CinemaCity), bez których byłoby nam znacznie trudniej.

Teraz  z nową energią idziemy w następne stulecie. Będziemy nadal bardzo się starać, aby oprócz edukacji - wartościami nadrzędnymi przekazywanymi następnym pokoleniom była miłość, przyjaźńszacunek oraz przywiązanie do ojczyzny.

Clea Moreno i Anna Oleszczuk

Przeżyjmy to jeszcze raz... Zapraszamy do galerii, którą będziemy uzupełnaić :)