Plenerowa lekcja historii

Nieopodal naszej szkoły, w parku Obwodu Praga Armii Krajowej, przez kilka ostatnich dni stacjonuje Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi”. W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą Bitwy Warszawskiej, młodzi rekonstruktorzy, pod dowództwem swojego komendanta od minionej soboty przybliżają zainteresowanym fakty i wydarzenia z 1920 roku. Na historyczną grę miejską zorganizowaną przez Zawiszaków, uczniów 60tki zaprosił burmistrz Pragi Południe – pan Tomasz Kucharski.

W obozie rozstawiono namioty, wyeksponowano sprzęt, uzbrojenie, samochody pancerne. Organizatorzy ubrani w mundury z epoki oczekiwali na gości.

Już na wstępie uczestnicy plenerowej lekcji otrzymali Karty mobilizacyjne Ochotniczej Armii gen. Józefa Hallera. Aby stać się znawcą wojskowości, a tym samym w pełni przygotować do pełnienia służby, każdy adept sztuki wojennej musiał wypełnić kolejne zadania i na potwierdzenie tego w swojej karcie mobilizacyjnej zdobyć pieczątki.

Na początek, posługując się stuletnią maszyną do szycia trzeba było pomóc w wykonaniu biało-czerwonej opaski lub kotylionu. Jak to w wojsku, nie mogło zabraknąć musztry i toru sprawności, który bez marudzenia zaliczył każdy kandydat. W stanowisku łączności uczniowie poznawali frontowy polowy telefon, a w namiocie służby sanitarnej pracę sanitariuszy i sprzęt ratujący życie rannym. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści pana komendanta o najważniejszych wydarzeniach 1914 - 1920 roku. Chłopców szczególnie zainteresował pokaz broni palnej wojska polskiego z początku XX wieku. Nikt nie odmówił przejażdżki wokół obozu ciężarówką White. Na zakończenie i podsumowanie gry, uczestnicy zostali "przeegzaminowani", a w nagrodę za dobrą znajomość wojny 1920 roku otrzymali drobne gadżety.

Bardzo dziękujemy organizatorom za możliwość wzięcia udziału w żywej lekcji historii. Wydarzenia sprzed stu lat przedstawione w niezwykle ciekawy i atrakcyjny sposób na pewno skuteczniej zapadną w pamięci.

Anna Oleszczuk