Szkoła Podstawowa nr 60 im. Powstania Listopadowego

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 6026149
  • Do końca roku: 278 dni
  • Do wakacji: 85 dni

Jubileusz 95-lecia szkoły

Na dzień 29 listopada 2013 roku wszyscy długo czekaliśmy. I oczywiście solidnie się przygotowywaliśmy.

       Zaangażowana była cała szkolna społeczność: uczniowie, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły. Od września uczniowie pod opieką swoich nauczycieli podejmowali różne działania. Spacerowali „Śladami uczestników Powstania Listopadowego. Poznawali historię szkoły, jej patrona, dowiadywali się jaka była kiedyś, ale też marzyli jaka mogłaby być w przyszłości. Zastanawiali się za co kochają swoją szkołę, czy dobrze się w niej czują. Dzieci (oraz ich rodzice) wykazywali się niesłychaną błyskotliwością i kreatywnością. Powstały fantastyczne makiety, albumy, gazetki, opowiadania, wiersze, komputerowe prezentacje „Szkoły naszych marzeń”. Dorośli – nauczyciele, rodzice, absolwenci - poproszeni o napisanie krótkiego wspomnienia związanego z 60-ką początkowo, „z pewną nieśmiałością” traktowali to zadanie. Jednak z biegiem czasu ujawnili swoje poetyckie, literackie, fotograficzne, plastyczne talenty i stali się współautorami niezwykłego zbioru, który już dziś stał się pamiętnikiem, pozwalającym ocalić od zapomnienia to, co najbardziej ulotne – ludzką pamięć.

Czas przygotowań uroczystości jubileuszowych stał się dobrą okazją do przypomnienia nie tylko historii samej szkoły, ale także tych najważniejszych wydarzeń, które przez 95 lat jej towarzyszyły i które ukształtowały wiele pokoleń.

       W piątek 29 listopada przyszedł czas na podsumowania. Na specjalnym apelu uczniowie otrzymali dyplomy za wykonane prace: „Moja sześćdziesiątka za 10 lat”, „Powstanie Listopadowe zaklęte w nazwach praskich ulic”, „Od Rogatek ks. Józefa Poniatowskiego po Olszynkę Grochowską”. Klasy czwarte brały udział w grach planszowych własnoręcznie przygotowanych przez uczniów klas szóstych, a klasy szóste rywalizowały z klasami piątymi w konkursie pt. „Kocham Cię sześćdziesiątko”. Sala 56 w tym dniu stała się izbą pamięci, gdzie zgromadzone były kroniki ze zdjęciami. Oglądanie tych z najnowszej historii dostarczało dzieciom wiele radości, kiedy z trudem udawało im się rozpoznać swoich nauczycieli.

Niewątpliwą atrakcją były spotkania z Panem Hubertem Zalewskim – tatą Karola z klasy VI B, który snuł opowiadania o Powstaniu Listopadowym poparte prezentacją umundurowania żołnierzy tamtej epoki, wyposażenia ułańskiego plecaka. Przed budynkiem szkoły czekał na uczniów ułan na najprawdziwszym koniu.

        Kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu 95-lecia Szkoły była uroczysta Akademia, którą obecnością zaszczycili znamienici goście. Uczniowie swoimi występami dali okazję do łez, ale również i do uśmiechu. Uroczystość uświetnił absolwent naszej szkoły - Pan Piotr Woźniak, który przy akompaniamencie gitary zaśpiewał kilka swoich piosenek. Licznie zgromadzeni goście wychodząc z sali gimnastycznej nie kryli wzruszenia. Spotkanie stało się pretekstem do wspomnień, refleksji, powrotem do przeszłości, chwilą zamyślenia...

       Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy  uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy zaangażowali  się w organizację i przebieg obchodów naszego święta. Dziękujemy wszystkim przybyłym na uroczystość gościom za "magiczny powrót do przeszłości", za ciepłe słowa, gesty i wyrazy sympatii. To były bardzo wzruszające chwile, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że za pięć lat, na kolejnym jubileuszu znowu się spotkamy. A tymczasem wracamy do pracy i "zapisywania" kolejnych kart  historii naszej 60-ki. Do zobaczenia na Zbaraskiej 3.

 Anna Oleszczuk

Zapraszamy do lektury naszego "Szkolnego pamiętnika", pt. "Ocalić od zapomnienia" - kliknij tutaj