Cele i zadania szkolnej świetlicy

Cele i zadania zajęć wychowawczo-dydaktycznych w świetlicy

Celem ogólnym świetlicy szkolnej jest:
zapewnienie uczniom zorganizowanej opieki wychowawczej umożliwiającej wszechstronny rozwój dziecka, jego zainteresowań i umiejętności z uwzględnieniem misji szkoły.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Realizacja zadań dydaktyczno- opiekuńczo-wychowawczych.
2.Prowadzenie pracy wychowawczej zmierzającej do kształtowania u wychowanków właściwej postawy społeczno-moralnej (odpowiednie zachowanie w szkole, w domu i środowisku lokalnym.
3.Organizowanie warunków do odrabiania lekcji i udzielanie indywidualnej pomocy uczniom mającym trudności w nauce.
4.Wdrażanie uczniów do pożytecznego organizowania sobie czasu wolnego, wyrabianie nawyków kulturalnej rozrywki, sportu i zabawy.
5.Rozbudzanie i rozwój zainteresowań, zdolności oraz dociekliwości poznawczej.
6.Wdrażanie reguł komunikacji interpersonalnej oraz kształtowanie wrażliwości uczuciowej uczniów.
7.Propagowanie zdrowego i bezpiecznego stylu życia, budowanie motywacji do zachowań prozdrowotnych.

ZADANIA ŚWIETLICY:
1.Zapewnienie wychowankom opieki w ustalonych godzinach w porozumieniu z rodzicami.
2.Stwarzanie dobrego klimatu do nawiązywania kontaktów dziecka z nauczycielem oraz rówieśnikami.
3.Wspieranie rodziców w wychowaniu, rozwiązywaniu trudności wychowawczych.
4.Opieka, rada i pomoc dziecku w każdej sytuacji.
5.Organizowanie korzystania z wyżywienia - obiady szkolne.
6.Organizacja odpoczynku czynnego, ruchu (jeśli to możliwe na świeżym powietrzu).
7.Organizacja pomocy w odrabianiu lekcji i nauce.
8.Rozwijanie zainteresowań poprzez dostarczanie okazji do różnorodnej ekspresji ( plastycznej, muzycznej, dramatycznej ).
9.Organizowanie konkursów świetlicowych.
10.Stała,systematyczna współpraca z rodzicami, wychowawcami i pedagogiem szkolnym.
11.Udział świetlicy w życiu społecznym szkoły i środowiska lokalnego.