81 rocznica Bitwy pod Lagarde I Dywizji Grenadierów

17 czerwca 2021 r. miały miejsce uroczystości związane z 81 rocznicą Bitwy pod Lagarde I Dywizji Grenadierów. Upamiętnienie tego wydarzenia odbyło się przy pomniku Grenadierów Legionów Polskich przy skrzyżowaniu Al. Stanów Zjednoczonych i Grenadierów.

1 Dywizja Grenadierów była pierwszą wielką jednostką Wojska Polskiego sformowaną we Francji po klęsce wrześniowej stworzoną na obczyźnie przez gen. Władysława Sikorskiego. W fazie tworzenia się Dywizji pierwszym jej dowódcą był gen Stanisław Maczek, po którym przejął nad nią dowództwo gen. Bronisław Duch. Dowodzona przez niego Dywizja licząca 16 300 oficerów i żołnierzy, o której bohaterskich walkach niestety tak mało się wie w społeczeństwie polskim, wsławiła się w bitwach stoczonych na polach Lotarngii i Alzacji, w maju i czerwcu 1940 roku (źródło i więcej informacji: http://www.meczennicy.waw.pl)

Podczas uroczystości rocznicowych 60tkę reprezentował poczet sztandarowy, czyli uczniowie klas VIII pod opieką pana Grzegorza Fidury.

Anna Oleszczuk