Szkoła Podstawowa nr 60 im. Powstania Listopadowego

Jadłospis

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 4189452
  • Do końca roku: 229 dni
  • Do wakacji: 40 dni

Łączy nas pamięć

 

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

  • 19 kwietnia 2018 roku przypada 75 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego
  • w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało po raz szósty akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
  • Ponad 1500 wolontariuszy wręczało na ulicach Warszawy papierowe żonkile - symbol pamięci o powstaniu. Do akcji włączyły się szkoły, biblioteki i inne instytucje z całej Polski, organizując różne działania wpisujące się w obchody rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
  • W tym roku było ich ponad 1000.

(źródło: http://www.polin.pl/pl/zonkile) 

Uczestnikami tej ważnej inicjatywy byli także uczniowie naszej szkoły. Pod kierunkiem pani Ani Żytkiewicz i pani Ali Piszcz - opiekuna Samorządu Uczniowskiego bardzo się w akcję zaangażowali.  Wydarzenie zostało poprzedzone lekcjami zrealizowanymi w klasach 6c oraz 7a,b i c. Tematy zajęć brzmiały: "Historia Ireny Sendlerowej" oraz "Nie było żadnej nadziei - powstanie w getcie warszawskim 1943". Szósto i siódmoklasiści uczestniczyli w nich z przejęciem i autentycznym zainteresowaniem. Zachęceni przez opiekunów wykonali  gazetkę oraz plakaty informujące o zbliżającej się akcji.  Wolontariusze  korzystając z udostępnionego przez Muzeum Polin szablonu wykonali żonkile, będące symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. W czwartek 19 kwietnia, podobnie jak wielu innych dobrowolnych ochotników przypinali je osobom solidaryzującym się z akcją pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Alicja Piszcz