Szkoła Podstawowa nr 60 im. Powstania Listopadowego

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 6083256
  • Do końca roku: 246 dni
  • Do wakacji: 53 dni

Świetliczakowe eksperymenty z balonami na butelkach cz. 2.

 

UWAGA!!! Ze względu na bezpieczeństwo wszystkie eksperymenty dzieci wykonują z osobami dorosłymi. Część eksperymentów mogą wykonywać dzieci pod kierunkiem dorosłego opiekuna, ale niektóre z nich wykonuje tylko osoba dorosła jako pokaz.
W czasie zajęć świetlicowych uczennice i uczniowie klas drugich i trzecich mieli okazję wziąć udział w eksperymentowaniu z „nadmuchiwaniem” balonów na butelkach dzięki podgrzewaniu lub schładzaniu powietrza w butelkach.
Po zapoznaniu z przebiegiem doświadczenia, Świetliczaki przewidywały, co może się wydarzyć (hipoteza).
Potem przeprowadzaliśmy eksperyment, porównywaliśmy z założeniami dzieci i wyjaśnialiśmy, co spowodowało efekt końcowy.

Eksperyment 2.
Dzieci wstępnie ustaliły, że puste butelki nie są puste, bo znajduje się w nich powietrze. Następnie założyły baloniki na szyjki dwóch szklanych butelek. Jedną butelkę wstawiliśmy do pojemnika z zimną wodą, nie zaobserwowaliśmy żadnej reakcji. Drugą butelkę nauczyciel wstawił do garnka z gorącą wodą i dzieci zaobserwowały, że balon został lekko nadmuchany i stanął pionowo nad butelką. Potem butelkę z zimnej wody wstawiliśmy do garnka z gorącą wodą i balonik lekko napełnił się powietrzem. Butelkę z „nadmuchanym” balonem wstawiliśmy do naczynia z zimną wodą i balon opadł.
Oznacza to, że zimne powietrze powoduje skurczenie się powietrza wewnątrz butelki – zimne powietrze kurczy się, zostaje w butelce lub do niej wraca. Ogrzane powietrze rozszerza się, chce wyjść z butelki i napełnia balon.
Katarzyna Grodzka