Szkoła Podstawowa nr 60 im. Powstania Listopadowego

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 6140248
  • Do końca roku: 225 dni
  • Do wakacji: 32 dni

Róża dla Baczyńskiego

  •  
  • Dziś, 3 października, w 75 rocznicę upadku Powstania Warszawskiego uczniowie klas ósmych naszej szkoły byli świadkami niezwykłej uroczystości, zorganizowanej przez Spółdzielnię Mieszkaniową Waszyngtona i Samorząd Mieszkańców Osiedla Kamionek, a patronatem objętej przez Tomasza Kucharskiego - Burmistrza Dzielnicy Pragi-Południe.
  •  
  • Na podwórku, pomiędzy blokami przy Al. Waszyngtona, Kinowej i Zbaraskiej odbyło się spotkanie z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Pretekstem do tego wydarzenia stało się wyremontowanie i wyeksponowanie kamiennej „Róży”, którą w 1979 roku wyrzeźbił i zadedykował Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu profesor Stanisław Słonina. To właśnie Pan Profesor był szczególnym gościem, który swoją obecnością uświetnił dzisiejszą uroczystość.
  •  
  • Krzysztof Kami Baczyński, wybitny polski poeta, nie zawahał się dla ojczyzny poświęcić tego co miał najcenniejsze – młodego życia. Zginął w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego mając zaledwie 23 lata. Zostawił przyszłym pokoleniom piękny dorobek literacki. Ukryte i ocalone przez jego matkę wiersze przetrwały wojnę i pierwszy raz ukazały się drukiem w 1956 roku.
  •  
  • Na dzisiejszym spotkaniu wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wyrecytował aktor scen warszawskich, Pan Tomasz Marzecki oraz uczennica 72 Ogólnokształcącego Liceum im. gen. Jakuba Jasińskiego. Uczennice i uczniowie szkolnego chóru 60tki oprawili uroczystość powstańczymi piosenkami.
  • Bardzo wzruszającą chwilą było zabranie głosu przez Panią, która w chwili wybuchu Powstania Warszawskiego miała zaledwie 6 lat. Drżącym z emocji głosem opowiedziała jak wojna i powstanie odebrały wszystkich najbliższych Jej sercu - tatę, mamę i brata. Ona sama, po upadku powstania została wywieziona przez Niemców na południe Polski. Mimo 75 lat, które minęły od tamtych wydarzeń, nie sposób myśleć o nich bez poruszenia.

 

Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie nas na dzisiejszą uroczystość. Takie spotkania są niezwykle cenne, szczególnie dla młodego pokolenia. Wsłuchując się w treść wspomnień, opowiadań, wierszy, piosenek wciąż przekonujemy się, że wartości, o które walczyli powstańcy są ponadczasowe. Pokój, wolność i beztroskie życie zawdzięczamy rówieśnikom Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, ale również rówieśnikom naszych uczniów. Wszyscy winniśmy im cześć i wdzięczną pamięć.

Anna Oleszczuk

 

Elegia o ... [chłopcu polskim]

Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
malowali krajobrazy w żółte ściegi pożóg,
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.


Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.
                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut - zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?

                                                                                   

                                                                                                  K.K. Baczyński 20 III 1944 r.

fot. Muzeum Literatury w Warszawie