Świetliczakowe eksperymenty z balonami na butelkach cz. 1.

UWAGA!!! Ze względu na bezpieczeństwo wszystkie eksperymenty  dzieci wykonują              z osobami dorosłymi. Część eksperymentów mogą wykonywać dzieci pod kierunkiem dorosłego opiekuna, ale niektóre  z nich wykonuje tylko osoba dorosła jako pokaz.

W czasie zajęć świetlicowych uczennice i uczniowie klas drugich i trzecich mieli okazję wziąć udział   w eksperymentowaniu z nadmuchiwaniem balonów dzięki reakcji chemicznej sody z octem.

Po zapoznaniu z przebiegiem doświadczenia, Świetliczaki przewidywały, co może się wydarzyć (hipoteza).

Potem przeprowadzaliśmy eksperyment, porównywaliśmy z założeniami dzieci                        i wyjaśnialiśmy, co spowodowało efekt końcowy.

Eksperyment 1.

Do balonika dzieci wsypały przez lejek 3 łyżeczki sody (zasada). Potem do butelki                ok. 1 litrowej wlały niecałą szklankę octu (kwas). Następnie założyły balon na szyjkę butelki. Kolejnym krokiem było wsypanie sody z balonika do butelki. Balon został napompowany.     W wyniku reakcji sody z octem wytworzył się m. in. dwutlenek węgla (gaz), który chcąc uciec z butelki wleciał do balonika i go napompował.

Katarzyna Grodzka